Szkoła Magii i Czarodziejstwa Hogwart
Im. profesora Albusa Dumbledore'a
FAQ  ::  Szukaj  ::  Użytkownicy  ::  Grupy  ::  Galerie  ::  Rejestracja  ::  Profil  ::  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ::  Zaloguj


Lekcja nr8 - Układ Słoneczny (cz.4)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Szkoła Magii i Czarodziejstwa Hogwart Strona Główna » Wieża Astronomiczna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Monaliza
W-CE DYREKTOR



Dołączył: 25 Cze 2006
Posty: 168
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Anyplace, anywhere, anytime...

PostWysłany: Sob 17:08, 25 Lis 2006    Temat postu: Lekcja nr8 - Układ Słoneczny (cz.4)

Ech... Podejrzewam, że na tydzień lub dwa już nikt mi nie odpowie. Cóż, trudno... Macie kolejną lekcję o Układzie Słonecznym.








Uran

Uran, siódma planeta od Słońca, jest trzecią z czterech gazowych planet-olbrzymów. Jej kamienne jądro otacza płaszcz gazowo-lodowy. Wokół płaszcza rozciąga się atmosfera zawierająca metan, który nadaje Uranowi niebiesko-zieloną barwę. Ze względu na usytuowanie planety w zewnętrznych rejonach Układu Słonecznego, temperatura górnej powierzchni chmur wynosi zaledwie -210 oC.
Uran posiada 15 księżyców i układ pierścieni, ale na samej planecie nie dostrzeżono nic godnego uwagi. Sonda Voyager 2, przelatując obok Urana w 1986 roku, sfotografowała tylko kilka chmur metanowych. Najdziwniejszy jest natomiast charakter ruch wirowego planety. Ponieważ kąt nachylenia równika Urana do płaszczyzny orbity wynosi 98o, więc glob ten jak gdyby "toczy" się po swojej orbicie. Wiąże się z tym także szczególny sposób zmiany pór roku.


Titania

Titania, największy księżyc Urana, ma średnicę ponad 1600 km i okrąża planetę w odległości 435 800 km po niemal kołowej orbicie. Odkryty został, podobnie jak drugi pod względem wielkości Oberon, w roku 1787 przez W.Herschela. Na jego skalistej powierzchni widać kilka dużych kraterów uderzeniowych, jednak satelita ten głównie pokryty jest wieloma mniejszymi kraterami. Na zdjęciach widoczny jest głęboki rów o długości około 1600 kilometrów, w którego górnej części znajduje się duży krater otoczony podwójnymi ścianami.



Oberon

Oberon jest najdalszym pod względem odległości i drugim pod względem rozmiaru (po Titanii) księżycem Urana. Jego średnica wynosi około 1550 km, zaś odległość od Urana - 582 600 km. Oberon odkryty został w 1787 roku przez W.Herschela. Charakteryzuje się starą, pokrytą kraterami, lodową powierzchnią. Niektóre łańcuchy górskie wznoszą się na wysokość do 6 km. Na zdjęciach widoczne są także charakterystyczne jasne promienie, podobne do zaobserwowanych na księżycu Jowisza Callisto.



Umbriel

Umbriel jest pod wieloma względami podobny do innego satelity Urana, Ariela. Obydwa księżyce odkryte zostały w 1851 roku przez W. Lassela. Mają bardzo zbliżone rozmiary i gęstości właściwe oraz niemal identyczną masę. Umbriel okrąża Urana w odległości około 266 000 km. Cała powierzchnia satelity wygląda jednakowo, pokryta jest ogromnymi kraterami.



Ariel

Ariel jest czwartym pod względem rozmiaru księżycem Urana. Jego średnica wynosi około 1200 km, zaś średnia odległość od środka planety - 191 200 km. Odkryty został, podobnie jak Umbriel, w 1851 roku przez Williama Lassela. Przekazane na Ziemię zdjęcia pokazują powierzchnię pokrytą dolinami i kanionami podobnymi do marsjańskich. Dna kanionów wyglądają na wypełnione cieczą, którą jednak nie może być woda. Ślady te to prawdopodobnie ciekły amoniak, metan lub tlenek węgla.







Tyle wam starczy. Do następnej soboty (o ile tutaj bedziecie)!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jacky Sparrow
Uczeń Slytherinu



Dołączył: 08 Paź 2006
Posty: 154
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Black Pearl, Vampir-Hause

PostWysłany: Sob 17:12, 25 Lis 2006    Temat postu:

przeczytane
ja odpowiem na pewno Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Szkoła Magii i Czarodziejstwa Hogwart Strona Główna » Wieża Astronomiczna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
  ::  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group   ::   template subEarth by Kisioł. Programosy   ::  
Regulamin